כשמדברים על מנעול לדלת, רוב האנשים מעלים לנגד מנעול הנפתח או ננעל באמצעות מפתח. אבל האם זו האפשרות היחידה והמומלצת ביותר? ממש לא בטוח. בשנים האחרונות עלה בצורה משמעותית הביקוש למנעול שמוציא את המפתח מהתמונה ומחליף אותו במספרים. מנעול שמתבסס על מנגון פשוט, אבל מתוחכם מאוד. מנעול מספרים מכני, קוראים לו, והוא הפך למבוקש במיוחד בירושלים והסביבה בשנים האחרונות.
במאמר הבא נציג בפניכם את כל מה שחשוב לדעת על המנעול, נסביר לכם על יתרונותיו ונספק לכם כמה טיפים מועילים לבחירת מנעולן בירושלים שיבצע עבורכם את התקנת המנעול.

 

מהו מנעול מספרים מכני?

מנעול מספרים מכני, הידוע גם בשם "מנעול מקודד מכני קומבינציה", מאפשר פתיחה של הדלת באמצעות הקשת קוד שנקבע מראש: לרוב קומבינציה בת חמש מספרים או אותיות לועזיות. את הקוד בוחרים לפני ההתקנה, אולם המנעולים המוצעים כיום מאפשרים לשנות אותו במידת הצורך מבלי שיש צורך בפירוק המנעול או בהזמנת מנעולן שיבצע עבורכם את ההחלפה. מומלץ כמובן להשקיע את המחשבה הדי מינימלית בבחירת קוד שיהיה קשה לניחוש ואינו מובן מאליו, כמו כל קוד..
מנעולים מהסוג הזה מציעים בדרך כלל גמישות מלאה באופן התפעול שלהם, למשל בכל הנוגע לאפשרות הקיימת לשנות את הקומבינציה מפעם לפעם. כמו כן תוכלו לנטרל את המנעול לפרק זמן מסוים, כך שיתאפשר מעבר חופשי מבעד לדלת.

מנעולי מספרים מכניים ניתנים להתקנה כמנגנון הפתיחה היחידי של הדלת, או לחלופין כמנעול נוסף להגדלת ממד הבטיחות. רבים ימליצו להתקין אותם בתור מנעול שני, בחלקה העליון של דלת הכניסה, לצד מנעול רב בריח או מנעול מתקדם אחר.
שורה ארוכה של יתרונות
דעה מקובלת כיום היא שמנעול מספרים מכני לוקח את הבטיחות מספר צעדים קדימה. תשכחו ממצב בו אתם מאבדים את המפתח, או שוקלים היטב האם לצייד את הילדים שלכם במפתח עקב החשש שהם יאבדו אותו. נכון שגם הקוד עלול להגיע לצד שלישי, בנסיבות מסוימות, אולם נראה שהסיכון הזה קטן משמעותית בהשוואה למנעולים המבוססים על מפתחות בלבד.

המדובר במנעול אמין, שתפעול שלו – באמצעות ידיות גבוהות וחזקות – נוטה להיות פשוט בכל קנה מידה. המנעול עשוי מחומרים איכותיים, בדגש על מתכת, והוא עמיד באופן מלא בפני תנאי מזג האוויר השונים. התקנה מקצועית על ידי מנעולנים בירושלים עשויה להבטיח מנעול שנשמר היטב לתקופה ארוכה, מבלי שיש צורך בפעולות תחזוקה. זאת כמובן להבדיל אלפי הבדלות ממפתחות, שנוטים להישחק עם השנים ואף עלולים להישבר.

מנעול מספרים מכני עשוי להוכיח את עצמו כבחירה משתלמת במיוחד מבחינה כלכלית. עלות ההתקנה הראשונית שלו היא נוחה במיוחד, בין השאר מכיוון שאין כאן צורך בתשתיות מיוחדות: זאת להבדיל ממנעולים המבוססים על חשמל, לדוגמה. העמידות הגבוהה של המנעולים מגדילה את הסיכויים להוצאות מינימליות על תחזוקה ותיקונים לאורך השנים. מכיוון שאין צורך במפתחות, נחסכת כאן העלות עבור שכפול המפתחות לכל אחד מבני הבית, החלפה של הצילינדר במקרה של גניבת אחד המפתחות וכן הלאה.

גם מנעול יכול להיות "כשר"

חשוב להדגיש כי מנעול מספרים מכני אינו דורש תפעול באמצעות חשמל או סוללות. הוא מבוסס על מנגנון מכני במלוא מובן המילה, המופעל בעת הקשת הקוד הנכון המביא לפתיחת הדלת. התפעול המכני מונע מצב בו הדלת מושבתת עקב הפסקת חשמל, כפי שעלול להתרחש בדלתות חשמליות, וגם מונע את הצורך בהחלפה מייגעת של סוללות אחת לכמה שבועות או חודשים.

המנגנון המכני מסביר בנוסף מדוע זוהי בחירה נפוצה מאוד של מנעולים בירושלים, אזור בו יש כידוע אחוז גבוה של דתיים, שומרי מסורת וחרדים. המשתייכים לקבוצות אלה יימנעו מטבע הדברים מפתיחה של דלת הדורשת הפעלה חשמלי או אפילו שימוש במפתח בשבתות ובמועדי ישראל, פעולות אסורות על פי המסורת היהודית. מנעול מספרים מכני מספק להם פתרון מושלם, כאשר אופן ההפעלה שלו מאפשר להשתמש בו בכל ימות השנה.

איך מתקינים מנעול מספרים מכני לדלת בירושלים? (או: הגעתם למקום הנכון)
למרות התפעול הדי פשוט של מנעול מספרים מכני, ההתקנה שלו היא עסק למקצוענים בלבד. אם ההתקנה אינה נעשית על פי הספר, המנגנון הרגיש העומד בבסיס המנעול עלול להיות תקול. בנוסף, ייתכן מצב בו ייגרמו נזקים משמעותיים למעטפת הדלת, עובדה שבכוחה לשבש באופן משמעותי את האפשרות לפתוח, לסגור או לנעול אותה.

הדרישה הראשונה שלכם עקב כך היא למצוא מנעולנים בירושלים שיהיו מקצועיים ומנוסים מספיק בעבודה עם מנעולי מספרים מכניים. נועם המנעולן מציע בהקשר הזה ניסיון של למעלה מעשור בעבודה עם כל סוגי המנעולים, הכשרה מקצועית רחבה וציוד מתקדם המאפשר לבצע את ההתקנה בצורה יעילה ומהירה, מבלי שייגרם נזק לדלת, למנגנון הפתיחה או לתשתיות המבנה.

דרישה חיונית נוספת שלכם היא לזמינות גבוהה של המנעולן, לעיתים אפילו מיידית. באינספור מקרים הכרחי שהמנעולן יהיה זמין להעניק את השירות בהקדם האפשרי: חשבו למשל על מצב בו מנגנון הדלת הקודם נהרס, כך שהדלת למעשה נשארת פרוצה לחלוטין. נועם המנעולן מתחייב לספק לכם מענה מהיר לכל הפנייה, כאשר הסטטיסטיקה מצביעה על זמן הגעה מינימלי של חצי שעה בלבד לכ-80% מהפניות בכל אזור ירושלים, מעלה אדומים, בית שמש, מודיעין והסביבה הקרובה. השירות של נועם והצוות ניתן 24 שעות ביממה, שישה ימים בשבוע.

מנעולן המתקין מנעול מספרים מכני עשוי לקבל גישה לקוד האישי לפתיחת המנעול, המאפשר לו ברמת העיקרון גישה בלתי מתווכת לנכס היקר ביותר שלכם. גם בהקשר הזה נועם המנעולן הוא הבחירה הבטוחה ביותר עבורכם. שמו הולך לפניו בירושלים ובסביבתה בכל הנוגע ליושר ולאמינות שלו, כשבנוסף הוא מחזיק באישור פעילות רשמי מטעמה של משטרת ישראל. רשימה ארוכה של לקוחות מרוצים תעיד על ההגינות שלו, שבאה לידי ביטוי גם בתעריפים הנוחים שהוא גובה עבור המנעולים או שירותי מנעולנות.